Brusinky

Brusinky

Brusinky jsou malé bobulovité jasně červené plody. Stejně jako borůvky, blízké „příbuzné“ brusinek, je toto ovoce dobře známé a oblíbené. Brusinky rostou na velmi nízkém stálezeleném polokeříku zvaném brusnice brusinka latinsky Vaccinium vitis-idaea, kterému se daří na svazích kopců a hor, v jehličnatých lesích, na vřesovištích a rašeliništích Evropy, Ameriky a Asie.

Podle staré indiánské legendy jsou brusinky darem Velkého ducha. Legenda vypráví o tom, jak brusinku přinesla v zobáčku holubice z nebes a upustila ji nad vřesovišti na severovýchodním pobřeží Severní Ameriky. Indiáni dali těmto bobulím podle jejich chuti jméno Ibimi – hořké bobule. O několik staletí později brusinky díky indiánům „objevili“ i nově příchozí Evropané.

Dlouho před jejich příchodem indiáni znali účinky brusinek a používali je na obklady při léčení ran. Barvu z bobulí využívali k barvení látek a koberců a samotné plody přidávali i do různých jídel.

Složení brusinek

Brusinky obsahují spoustu přírodních antioxidantůvitamíny A, B a C, flavonoidy, třísloviny, antokyany a karotenoidy. Dále také organické kyseliny – citronovou, jablečnou a benzoovou; pektin a fenolové glykosidy, z nich např. arbutin. Důležitou složku tvoří prvky jako draslík, vápník, hořčík, fosfor, sodík, železo a v menším množství i nikl, chrom a jód.

Brusinky

Jak brusinky prospívají organismu?

Brusinky fungují jako prevence mnohých nemocí a problémů, např.:

– zubního kazu
– inkontinence
– zánětů močových cest
– vředů kůže a sliznic
– žaludečního vředu
– problémů s prostatou
– u osob se zvýšenou hladinou cholesterolu

Další účinky brusinek:

Brusnice

– působí proti volným radikálům
– posilují imunitu
– snižují hladinu cholesterolu a cukru v krvi
– chrání játra
– podporují správnou funkci močového měchýře, pomáhají při zánětech močových cest
– pomáhají při průjmech
– působí proti mikrobiálnímu povlaku v ústech
– účinně léčí opary
– jsou vhodné pro diabetiky

Antioxidanty a další látky obsažené v brusinkách se dokážou účinně vypořádat s viry, bakteriemi a především se záněty močového měchýře a močových cest. Kromě toho také zlepšují odolnost vůči znečištěnému životnímu prostředí.

Napsat komentář